Tatry Polskie - co warto zobaczyć


 

Panorama Tatr Polskich


Tatry Polskie to 175 km² powierzchni górzystego terenu na obszarze Polski. Najwyższym szczytem Tatr Polskich są Rysy - 2499 m n.p.m, na które prowadzi szlak z nad Morskiego Oka. Po Polskiej stronie Tatr możemy się doliczyć około 40 stawów, największym oraz najbardziej odwiedzanym jest Morskie Oko, którego powierzchnia wynosi 34,93 ha, natomiast najgłębszym stawem jest Wielki Staw Polski w Dolinie Pięciu Stawów o głebokosci 79,3m - jest on najdłuższym stawem w Polskich Tatrach mającym długość 998 m. W Tatrach możemy również spotkać setki przeróżnych jaskiń, a miano najdłuższej i najgłębszej jaskini uzyskała Jaskinia Wielka Śnieżna o długości swoich korytarzy niemal 24 km i głębokości ponad 800 m.
Poniżej przedstawiamy ciekawe miejsca, które warto zobaczyć i w których sami osobiście byliśmy.
Wszystkie fotografie zostały wykonane przez jedną osobę, która przemierzyła niemalże wszystkie szlaki Tatr i bardzo chętnie pomoże w doborze odpowiedniej drogi pod Twoje umiejętności.
Zapraszamy do ogladania!

Hala Gąsienicowa


Hala Gąsienicowa - to jedno  z najpiękniejszych miejsc w Tatrach jak zimą tak i latem.

Miejsce to należy do najbardziej urokliwych ze wzgledu na swe położenie.

 

Morskie Oko


 

 


      MORSKIE OKO to największe jezioro spośród wszystkich tatrzańskich jezior najczściej odwiedzane przez turystów, fatografów i badaczy natury. Codziennie w okresie letnim drogą aswaltową o długości około 9 km podążaja tłumy turystów. Tą długą i męczącą drogą można rownież pokonać zaprzęgiem konnym, który zabierze nas nad piękne pełne natury i krajobrazu górskie jezioro. Właśnie tu nasze oczy będą mogły podziwiać prawdziwe piękno i kolory natury, która swoją wonią potrafi zabrać nas w błogie krainy, gdzie śpiew ptaków i szum krystalicznie czystej wody to codzienność.

Czarny Staw pod Rysami




CZARNY STAW POD RYSAMI często nazywany Czarnym Stawem nad Morskim Okiem, położony jest na wysokości 1583 m n.p.m, a 188 m wyżej niż lustro znajdującego się niżej Morskiego Oka. Wybierając drogę na Rysy z wariantem wejścia od Polskiej strony okrążamy go od lewej strony zauważając kilka metrów od brzegu, w nieskazitelnie czystej wodzie, próg załamujący się na dużą głebokość i zmiane koloru wody na bardzo ciemny. Odpływająca woda tworzy po drodze wodospad zwany Czarnostawiańską Siklawą, która spływa do Morskiego Oka i jest kolejnym punktem obserwacji turystów.
 
 

Rysy 2499 m n.p.m.




Rysy to najwyższa góra w Polsce mierząca aż  2499 m n.p.m.  Szczyt ten nie należy do najprostszych, pomimo że prowadzi na niego szlak znad Morskiego Oka, to  jednak wielu turystów zniechęca ta stroma, długa i wyczerpująca droga na DACH POLSKI. Wśród turystów odwiedzających Podhale są i tacy, którzy podrywają się ze swoich wynajętych pokoi o 4:00 nad ranem, aby osiagnąć swoje marzenie i wtargnąć na sam wierchołek, z którego rozpościera się przepiękna panorama. Z pokoi naszej Willi w Rzepiskach rownież można zobaczyć ten piękny i bardzo wyeksponowany szczyt na pograniczu Tatr Polskich i Słowackich

Dolina Pięciu Stawów Polskich





Dolina Pięciu Stawów Polskich - jest jedną z najpiękniejszych i najrozleglejszych spośród polskich wysokogórskich dolin. Jest to miejsce wyjątkowe i bardzo malownicze. Dolinę otaczają rozległe i wysokie  szczyty, a najwiekszą uwagę przyciągają  znajdujące się tam olbrzymie stawy, z których największy to - Wielki Staw.

Dolina Pięciu Stawów położona jest na wysokości powyżej 1665 m n.p.m. Po drodze, wzdłuż szlaku w jego końcowej części, znajduje się największy polski wodospad - Wielka Siklawa (70 m kaskady wodnej), która wypływa z Wielkiego Stawu. Jak sama nazwa nam mówi znajduje się tutaj 5 stawów: Przedni, Mały, Wielki, Czarny i Zadni. Szlak biegnący wzdłuż doliny pozwala dojść do pierwszych czterech stawów, ostatni dobrze widoczny jest z drogi na Zawrat i Świnicę. Oprócz wymienionych stawów na terenie tej pięknej doliny znajduje się nieoficjalnie jeszcze szósty, niewielki zbiornik wodny -  tzw Wole Oko, tutaj możemy zadać sobie pytanie, czy aby napewno nazwa Doliny Pięciu Stawów jest poprawna?
Szlakowana odległość z  parkingu na Palenicy Białczańskiej do Doliny Pięciu Stawów wynosi - ok 3h

Z doliny Pięciu Stawów możemy się również udać:
- Krzyżne - ok 2:10 min
- Zawrat- ok  2h
-  Kozi Wierch ok 1:40
- Kozią Przełęcz ok 1:25
- Świnicę -ok 2:15
- Szpiglasowy Wierch - ok 2h

 - nad Morskie Oko przez Świstówkę Roztocką - ok 1:45
- nad Morskie Oko przez Szpiglasowy Wierch - ok 4h

CZARNY STAW GĄSIENICOWY
























Czarny Staw GącienicowyPołożony jest na wysokości 1624 m i jest czwartym pod wzgledem glebokści jeziorem tatrzańskim. Na jeziorze, w pobliżu jego północno-wschodniego brzegu znajduje się niewielka (310 m²) wysepka porośnięta kosodrzewiną co robi go przez to bardzo charakterystycznym jeziorem. Najprostsza droga prowadzi przez Hale Gąsienicową z Kuźnic lub Brzeźin od Murzasichla. Można również przedostać się od Doliny Pięciu Stawów lub z Zielonej Doliny pod Kasprowym Wierchem szlakiem prowadzącym na Kościelec przez Karb